Zaznacz stronę

Aby właściwie funkcjonować, Twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości i właściwej jakości snu. Jeśli czujesz, że nie potrafisz się z jakiegoś powodu wysypiać – np. dręczą Cię bóle kręgosłupa lub jesteś w trakcie rehabilitacji – rozważ zakup materaca ortopedycznego.

Czym jest materac ortopedyczny?

Materace ortopedyczne (zwane także rehabilitacyjnymi, medycznymi lub zdrowotnymi) zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie odciążyć kręgosłup użytkownika. Dokładnie dopasowują się do jego kształtu i dają mu podparcie na całej długości, amortyzując każdy ruch. Dzięki temu naturalna pozycja jest utrzymana przez całą noc, co zapobiega powstawaniu chorób kręgosłupa oraz pogłębianiu się już istniejących schorzeń.

Materace te wypełnione są materiałami najwyższej jakości, by móc nieść ulgę osobom walczącym z różnego typu problemami zdrowotnymi. Zaleca się je m.in. w trakcie rehabilitacji lub w przypadku przewlekłych chorób. Pomagają także na bóle pleców i kręgosłupa, których przyczyną może być schorzenie, ale i niewłaściwie dobrany materac.

Należy jednak pamiętać, że wielu producentów może opisywać swoje materace jako przynoszące „zdrowy sen” – natomiast materac ortopedyczny musi mieć odpowiednie atesty. Jest to produkt medyczny, a status ten może pozyskać tylko poprzez przejście restrykcyjnych badań i testów!

Materace ortopedyczne – zalety i wady

Materace ortopedyczne – tak jak zwykłe – mogą być wypełnione różnymi materiałami. Jednak te oferowane przez czołowych producentów często łączą w sobie zalety zarówno materacy piankowych, jak i sprężynowych. Przykładowo w materacu Hilding Makarena producent zastosował równocześnie warstwę pianki lateksowej, pianki termoelastycznej oraz sprężyny typu multipocket – oferując idealne dopasowanie się materaca i poprzez sprężyny kieszeniowe, i pianki, które delikatnie otulają ciało. Jeśli wybierasz materac dla osoby chorej, która całe dnie (lub ich zdecydowaną większość) spędza w łóżku z regulowanym podnóżkiem i podgłówkiem, lepiej jest wybrać materac piankowy, np. Hilding Rumba, który ze względu na sprężystość i giętkość sprawdzi się również  przy ruchomym stelażu.

Jednak niezależnie od zastosowanych materiałów, materac ortopedyczny musi dokładnie podtrzymywać kręgosłup w jego anatomicznej pozycji przez całą noc, w każdej pozycji użytkownika.

Materace ortopedyczne do spania powinny mieć twardość dopasowaną do użytkownika, a dokładniej do jego wagi. Oprócz tego najlepsze materace mają po kilka różnych stref twardości – np. materace ortopedyczne Hilding mają ich aż 7! Oznacza to, że w niektórych częściach materac jest twardszy, w innych bardziej miękki. Strefy te są tak rozmieszczone, jak naturalnie powstaje nacisk użytkownika – dzięki temu materac jest w stanie jeszcze lepiej dopasowywać się do kształtu sylwetki, pozwalając zachować jej naturalny kształt przez całą noc.

Materace ortopedyczne mają także właściwości przeciwodleżynowe, więc muszą zapewniać użytkownikowi świetną wentylację i odpowiednią higienę. Do ich produkcji wykorzystywane są przewiewne materiały, co zapobiega powstawaniu i rozwojowi grzybów, bakterii czy pleśni. Jeśli chcesz zwiększyć hipoalergiczność materaca, możesz dobrać specjalny pokrowiec.

Wadą materacy ortopedycznych jest na pewno ich cena, która najczęściej jest znacznie wyższa niż gdybyś kupował zwykły materac piankowy czy nawet sprężynowy – zwłaszcza jeśli kupowany materac łączy cechy różnych typów wypełnień. Pamiętaj jednak, że są to wyroby medyczne, które realnie pomagają na kłopoty zdrowotne – jest więc to po prostu inwestycja w Twoje zdrowie, w niektórych przypadkach konieczna.

Materac ortopedyczny – dla kogo?

Czy lepiej kupić materac zwykły czy materac ortopedyczny na kręgosłup? Materac ortopedyczny jest dobrym pomysłem, jeśli potrzebujesz zdrowego snu, a na aktualnym posłaniu nie potrafisz się wysypiać. Pamiętaj, że sen jest jednym z najważniejszych czynników, od których zależy właściwe funkcjonowanie organizmu! Nie musisz zgadzać się na notoryczne bóle pleców czy karku, skoro czasem wystarczy wymiana materaca.

Co jednak ważne, materace ortopedyczne przynoszą ulgę w poważnych chorobach. Jest to właściwie konieczny zakup, jeśli użytkownik jest „przykuty” do łóżka – co dotyczy osób starszych czy po wypadkach. Ciągłe leżenie w jednej pozycji przyczynia się powstawania nacisku na naczynia krwionośne. Jeśli materac nie zapewnia właściwej wentylacji i odciążenia, może dojść do niedotlenienia tkanek, a nawet do ich martwicy i odleżyn!

Materac ortopedyczny powinny wybrać także osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju schorzenia układu ruchowego lub neurologicznego. Specjalna konstrukcja materaca wspomaga i uzupełnia rehabilitację, a tym samym powrót do zdrowia. Materac może się okazać pomocny również w przypadku udarów, porażeń, niedowładów kończyn oraz chorób zwyrodnieniowych stawów, zapewniając komfort choremu. Dodatkowo dają podparcie kręgosłupowi, dzięki czemu mięśnie „mają wolne” i również mogą oddać się regeneracji.

Niemniej jednak, jeśli którykolwiek z problemów zdrowotnych Cię dotyczy – najlepiej zrobisz korzystając z porady eksperta podczas wyboru materaca ortopedycznego. Tylko specjalista wie, jaki materac ortopedyczny sprawdzi się w Twoim przypadku.