Zaznacz stronę

Zakup materaca SleepMed to odważny krok w stronę zadbania o swoją jakość snu, a tym samym zdrowie. Niestety czasem okazuje się, że tego typu decyzja przyczyniła się powstawania dolegliwości bólowych, zwłaszcza w okolicach pleców. Już po pierwszej nocy możemy zmagać się z dokuczliwymi zmianami w samopoczuciu fizycznym. Zaczynamy więc posiadać wątpliwości odnośnie tego, czy materac został prawidłowo dobrany i czy w ogóle była to opłacalna inwestycja. W tym artykule przedstawiamy zatem kilka możliwych przyczyn bólu pleców przy zakupie nowego materaca oraz skuteczne rozwiązania dla tej problematycznej sytuacji.

Okres adaptacyjny

Przede wszystkim należy być świadomym tego, że nasz organizm zawsze potrzebuje czasu na adaptację do zmian. Nie inaczej wygląda to więc w kwestii doboru nowego materaca do snu. Ból pleców czy innych partii ciała może zatem wynikać z ich nieprzystosowania do zmiany podłoża wypoczynku. Problem ten pojawia się w szczególności wtedy, gdy nasz nowy model materaca posiada zupełnie inny rodzaj wypełnienia. Przykładowo dotychczas posiadaliśmy materac piankowy, a tym razem zdecydowaliśmy się na materac sprężynowy. Zmieniają się więc właściwości podłoża, stopień twardości oraz zdolności materaca do m.in. stabilizacji naszej sylwetki. Dlatego też okres adaptacyjny może rodzić pewne wątpliwości, lecz naszym zadaniem jest uzbrojenie się w cierpliwość. Nawet jeśli stary materac był zużyty i nie cechował się już sprężystością, to nasze mięśnie i stawy się do niego przyzwyczaiły. Wymiana podłoża do snu naturalnie zatem będzie wiązać się ze stopniową adaptacją ciała do nowych warunków wypoczynku. Może to potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Nie wyciągajmy więc pochopnych wniosków już po pierwszej, nie do końca przespanej nocy.

Nieodpowiednia twardość materaca SleepMed

Każdy z nas ma inne potrzeby preferencje odnośnie twardości podłoża, na jakim wypoczywamy. Z tego też względu może okazać się, że nowo zakupiony materac SleepMed nie odpowiada nam właśnie pod kątem twardości, co w efekcie prowadzi do bólu pleców i kręgosłupa. Ten problem pojawia się zarówno w przypadku miękkiego podłoża, jak i twardego. Wówczas nasze ciało zapada się w materacu, lub odwrotnie – to materac wywołuje na plecy nadmierny nacisk, skutkując dyskomfortem i porannym bólem. W obu przypadkach kręgosłup może nie być w stanie zachować swojej naturalnej krzywizny. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać, zmieniając twardość materaca SleepMed. Produkty tej marki cechują się bowiem możliwością regulacji twardości, dzięki czemu każdy z użytkowników zapewnia sobie komfort zgodny z jego potrzebami. Wystarczy obrócić materac na drugą stronę lub zmienić sekwencję warstw wypełnienia materaca. Przykładowo w modelu SleepMed Hybrid Comfort Plus, aby osiągnąć największy poziom elastyczności, należy umieścić na samej górze wysokoelastyczną piankę zieloną. Podwyższoną twardość z kolei zapewnia nam pozbycie się topu (wtenczas może być stosowany oddzielnie jako materac nawierzchniowy). W ten sposób powinniśmy więc pozbyć się dokuczliwego bólu pleców.

Niewłaściwe podparcie dla kręgosłupa

Dobry materac to taki, który stabilizuje nasze ciało i pomaga nam zachować prawidłową postawę w czasie snu. Ból pleców po wypoczynku i wymianie materaca może zatem świadczyć o braku jego zdolności do właściwego wsparcia kręgosłupa. Podłoże do snu powinno być ergonomiczne, a najlepiej, aby posiadało strefy komfortu, które wspierają poszczególne części ciała z odpowiednim naciskiem. Takiego rozwiązania nie brakuje właśnie w przypadku modeli SleepMed. Posiadają one aż 7 stref komfortu, z których każda cechuje się innym poziomem twardości. Tak zaprojektowany materac ma na celu stabilizację kolejnych odcinków ciała, np. strefa biodrowa jest twardsza, aby zapobiec zapadaniu się dolnego odcinka kręgosłupa w podłoże. Natomiast strefa ramieniowa jest bardziej miękka, dzięki czemu możemy rozluźnić barki i napięte mięśnie. W ten sposób cała powierzchnia materaca dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, minimalizując ryzyko porannych dolegliwości bólowych. Modele SleepMed posiadają również właściwości rehabilitacyjne i ortopedyczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i stawów.

Dotychczasowe problemy zdrowotne

Na wymianę materaca decydujemy się też najczęściej wtedy, gdy dajemy sobie sprawę ze swoich problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że już po pierwszej nocy odczujemy znaczną ulgę. Tutaj ponownie kłania się okres adaptacyjny, aby nasze ciało mogło przywyknąć do nowego podłoża do wypoczynku. Poza tym nierzadko okazuje się, że ból pleców nie jest spowodowany jedynie złym doborem materaca czy zużytym wcześniejszym modelem, a także innymi czynnikami. Być może w czasie pracy przy biurku nie dbamy o zachowanie prawidłowej postawy, a wtedy nawet najlepszy materac nie będzie w stanie nam pomóc. Oczywiście jego zakup może w pewnym stopniu złagodzić dolegliwości bólowe, a w tej kwestii niezawodne będą produkty SleepMed. Z drugiej strony jednak warto przybrać szerszą perspektywę i nie szukać winy jedynie w złym wyborze podłoża do wypoczynku.

Jak radzić sobie z bólem pleców po zakupie nowego materaca SleepMed?

Rozwiązań w zakresie eliminacji bólu pleców po zakupie nowego materaca jest wiele. Najpierw natomiast proponujemy, aby uzbroić się w cierpliwość i przekonać się, że nasz problem nie jest wynikiem okresu adaptacyjnego. Jeśli ból zniknie po kilku-kilkunastu dniach, nie powinniśmy mieć powodów do dalszych obaw. W innym przypadku zaleca się sprawdzić twardość swojego materaca i jego zgodność z własnymi potrzebami. Jeżeli posiadamy cięższą wagę ciała, warto byłoby zwiększyć twardość podłoża, aby uniknąć nadmiernego zapadania się w materac. Dlatego też modele SleepMed stanowią tak doskonały wybórw dowolnym momencie możemy zmienić układ warstw, aby cieszyć się bardziej komfortowym snem. Natomiast w sytuacji, w której żadne z powyższych rozwiązań nie pomaga, niestety może okazać się konieczna wizyta u specjalisty.

Ból pleców po zakupie nowego materaca SleepMed może mieć różne przyczyny, od okresu adaptacyjnego, przez niewłaściwą twardość materaca, po wcześniejsze problemy zdrowotne. Ważne jest, aby nie ignorować bólu i próbować znaleźć jego źródło. Odpowiednio dobrany materac, czas na adaptację oraz aktywność fizyczna mogą znacząco poprawić komfort snu i zdrowie kręgosłupa. Jeśli ból nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

wyrób

Materace SleepMed Hybrid Comfort Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.