Zaznacz stronę

Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje materacy oraz jak dopasować idealny rozmiar, twardość oraz grubość materaca do swojej sypialni.

Jaki materac do spania wybrać? – rodzaje materacy do łóżka

Odpowiednio dobrany materac do łóżka jest niezwykle ważny dla jakości Twojego snu. Wpływa on na to, czy się wysypiasz czy wybudzasz w ciągu nocy ze zdrętwiałymi nogami oraz sztywnym karkiem. Również na to, jak funkcjonujesz w ciągu dnia, jak wydajnie pracujesz, czy masz dużo energii, czy odczuwasz zmęczenie nawet po dziewięciu godzinach snu. Źle dobrany materac do łóżka może powodować bóle kręgosłupa, napięcia mięśni w okolicy karku czy szyi, drętwienie nóg.

Podsumowując – zamiast regenerować w trakcie snu Twój umysł i ciało, źle dobrany materac dokłada im jeszcze większego obciążenia. Jak wybrać materac do spania, który będzie zapewniał Ci komfortowy i niezwykle relaksujący sen? Sprawdź, jakie są rodzaje materacy i który najlepiej sprosta Twoim potrzebom.

Do wyboru masz materace do spania sprężynowe, piankowe, naturalne, nawierzchniowe oraz hybrydowe, które łączą zalety materacy piankowych i sprężynowych. Materace do łóżka sprężynowe mogą być klasyczne bonellowe, kieszeniowe lub multipocket.

  • Materace bonellowe mają najlepszą cenę, ale nie zapewniają tak komfortowego snu, jak pozostałe materace. Mogą być mniej trwałe, a sprężyny z czasem zacząć „wbijać się” w ciało.
  • Materac do łóżka kieszeniowy to zupełnie inna liga. Sprężyny są w nim umieszczone w kieszeniach, co sprawia, że materac jest bardzo wytrzymały, a gdy ugniesz go w jednym miejscu, w innych pozostaje niewzruszony. Dzięki temu możesz na nim komfortowo spać nawet we dwójkę.
  • Multipocket to najbardziej luksusowy materac do łóżka sprężynowy. Kieszenie są w nim węższe, co umożliwia umieszczenie większej ilości sprężyn w materacu. To z kolei gwarantuje jeszcze lepsze podparcie dla Twoich pleców. To idealny materac zwłaszcza dla osób o wyższej wadze. Materac multipocket Hilding Electro został wzbogacony dodatkowo o włókno sizal, które podwyższa jego twardość i żywotność. Dodatek pianki wysokoelastycznej zapewnia za to niezwykle komfortowy wypoczynek. Materac jest więc bardzo wytrzymały, ale kładąc się na nim, czujesz przyjemne zapadanie, jak w miękkim puchu.

Materace do spania piankowe to niezwykle popularne obecnie typy materacy. Materace do łóżka piankowe dzielą się na: poliuretanowe, lateksowe oraz te wykonane z pianki termoelastycznej.

  • Klasyczne materace poliuretanowe są stosunkowo tanie, ale „coś za coś”. Taki materac nie jest zbyt trwały, dlatego nie traktuj go jako inwestycji.
  • Materace z pianki wysokoelastycznej to już zupełnie inna bajka. Pianka wysokoelastyczna to bardzo zaawansowana technologicznie pianka, która zapewni Ci naprawdę komfortowy sen. Pod wpływem nacisku ciała dopasowuje się do jego kształtu, gwarantując Ci spokojny wypoczynek. Taka pianka znajduje się m.in. w materacu SleepMed Premium Plus. Może być on stosowany u osób z problemami z kręgosłupem albo u tych, które są długo unieruchomione i występuje u nich ryzyko odleżyn.
  • Materac z pianki lateksowej również zapewni Ci relaksujący sen, a do tego jest idealnym typem materaca do łóżka dla alergików. Warstwy pianki lateksowej bardzo dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu w takim materacu dużo trudniej rozwijają się mikroorganizmy czy roztocza.
    Sam lateks jest też materiałem antyalergicznym.
  • Niezwykle popularne teraz materace do łóżka są wykonane z pianki termoelastycznej. Ta pianka dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury i nacisku. Dlatego taki materac będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy Ci na jak najbardziej komfortowym śnie. W materacu Curem.Zip komfort Twojego snu dodatkowo zwiększa aż siedem stref twardości. Jest on też antyalergiczny i ma idealną wentylację, co wydłuża jego trwałość. Dlatego otrzymujesz na niego aż 20 lat gwarancji.

Materace do łóżka hybrydowe to za to połączenie najlepszych zalet materacy kieszeniowych lub multipocket
z piankowymi. Są niezwykle wytrzymałe i komfortowe. A do tego idealne dla par, osób z problemami z kręgosłupem i wszystkich tych, którzy lubią komfortowy sen w najbardziej luksusowym wydaniu. A jaki materac do spania spodoba się miłośnikom natury i stylu eko?

Materace do spania naturalne przychodzą tu z pomocą. Są one w całości lub częściowo wykonane z materiałów naturalnych, takich jak kokos czy gryka. Takie materace
są często twardsze, ich elementy poddają się recyklingowi, mogą być jednak trudniejsze w higienie oraz przez to odrobinę mniej trwałe.
Materace do spania nawierzchniowe nie są wprawdzie materacami łóżkowymi, ale mogą poprawiać komfort Twojego snu. Ten rodzaj materaca nakłada się na kanapę albo na materac łóżkowy. Jest on idealnym rozwiązaniem, jeśli Twoje łóżko lub sofa są niewygodne, zbyt twarde lub za miękkie.

Materace nawierzchniowe możesz kupić w każdym stopniu twardości i są one wykonane z różnych materiałów, także antyalergicznych. Taki materac jest o wiele cieńszy i lżejszy od klasycznego, dlatego łatwo możesz go składać i rozkładać każdego dnia. Taki jest właśnie materac nawierzchniowy Hilding Tenor. Jest on zbudowany z zapewniającej komfortowy sen pianki wysokoelastycznej, a do tego pokryty antyalergicznym pokrowcem.

Materac do sypialni – pojedynczy czy podwójny?

Zastanawiasz się, jaki materac do spania będzie dla Waszej Dwójki najlepszy? Czy lepiej sprawdzi się podwójny czy może dwa pojedyncze? Jeśli oboje lubicie spać na materacu o podobnym stopniu twardości lub śpicie mocno do siebie przytuleni, wtedy lepszy będzie dla Was materac podwójny. Dla jeszcze większej wygody wybierzcie wtedy materac do łóżka podwójny kieszeniowy lub multipocket. Taki jak SleepMed Hybrid Comfort Plus. Sprężyny są w nim umieszczone w specjalnych wąskich kieszeniach, co sprawia, że naciśnięcie łóżka w jednym punkcie, nie powoduje jego drgań. Dzięki temu gdy Twój partner kładzie się do łóżka, wstaje z niego wcześniej od Ciebie, albo często zmienia pozycję w ciągu nocy, w ogóle tego nie czujesz. Materac ma do tego aż siedem stref twardości, dzięki czemu podpiera równomiernie Wasze kręgosłupy niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpicie.

Jeśli lubicie jednak trochę swobody w nocy, a do tego różnicie się wagą lub jedno z Was woli twardy, a drugie miękki materac, wtedy możecie zdecydować się na dwa materace pojedyncze. Do wyboru macie wtedy materace do łóżka z dwiema niezależnymi strefami o różnej twardości oraz wykonane z różnego materiału. Ta ostatnia opcja jest bardzo ważna, jeśli jedno z Was jest alergikiem. Możecie zdecydować się też na dwa materace do spania połączone w jednym pokrowcu. To na pewno tańsza opcja, ale może być mniej komfortowa, bo między materacami może powstawać szczelina, w którą jedno z Was będzie wpadać w trakcie nocy.

Gruby czy cienki? Jak dobrać materac do sypialni?

Grubość materaca ma tak naprawdę duże znaczenie tylko przy wysokiej masie ciała. Standardowa grubość materacy to około 20 cm, materace do łóżka dla osób o wyższej wadze ciała są zazwyczaj o kilka lub kilkanaście centymetrów grubsze. Grubsze mogą być też materace, które są bardziej zaawansowane, na przykład są zbudowane z kilku rodzajów pianek, albo materace do łóżka hybrydowe. Mogą one mieć nawet ponad 30 cm grubości. Za to cieńsze materace do spania mogą być bardziej twarde i przeważnie mają tylko jeden rodzaj pianki.

Równie ważny, jak grubość materaca, jest jego rozmiar i twardość. Jak wybrać materac o idealnym rozmiarze? Materac powinien być o około 15 cm dłuższy od Twojego ciała. Szerokość może się jednak znacznie różnić w zależności od modelu. Materace wąskie, dla jednej osoby, mogą mieć szerokość ok. 90 cm, a materac szeroki nawet do 120 cm. Materac dla dwojga powinien być jednak jeszcze szerszy. Materace wąskie dla partnerów mają zazwyczaj ok. 140 cm. Materac szeroki przeważnie ma za to ok. 180 cm. A jak wybrać materac dla niemowlaka i jak dopasować jego odpowiedni rozmiar? Standardowa długość takiego materaca to 120-140 cm, a szerokość 60-70 cm. Pamiętaj jednak, żeby dopasować taki materac nie tylko do wzrostu dziecka, ale też rozmiaru łóżeczka. Inaczej noworodek nie będzie się komfortowo wysypiał, a jego kręgosłup nie będzie podpierany tak dobrze, jak powinien.

A jaka twardość materaca do sypialni będzie najlepsza? Jest ona, podobnie jak grubość materaca, tak naprawdę istotna u osób o wyższej wadze, bo zbyt miękki materac może słabo podpierać ich ciało, a do tego być mniej trwały. W przypadku osób o standardowej wadze najbardziej istotne są upodobania, czyli to, na jak miękkim materacu lubisz spać. Twardość materacy jest oznaczana od H1
do H4, przy czym H1 to bardzo miękki materac, a H4 najtwardszy, który jest idealnym typem materaca dla miłośników spania na twardym, a także dla osób o wadze powyżej 140 kilogramów.

Idealnym twardym materacem dla osób o wyższej wadze jest model Curem.Reg. Jego twardość to H3, a połączenie aż trzech pianek zapewnia jego wysoką wytrzymałość oraz świetny komfort snu. Znasz więc już odpowiedź na pytanie – jaka twardość materaca do sypialni będzie najlepsza. Taka, która sprawia, że najlepiej Ci się wypoczywa.