Zaznacz stronę

Wybór odpowiedniego i wygodnego materaca to nie wszystko. Bardzo duże znaczenie ma zakup stelaża, który odpowiada za komfort w czasie snu, a także może znacząco zwiększyć żywotność materaca. W sklepach można znaleźć także regulowane stelaże, które uznawane są za rozwiązanie innowacyjne i zdrowe dla kręgosłupa.

Czym jest stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka to bardzo ważny element, który pełni istotną rolę. Mogłoby się wydawać, że stelaż łóżka to tylko część podtrzymująca materac. W rzeczywistości jest to podstawa pod materac, która może w znacznym stopniu wpływać na jakość snu użytkownika. Można stwierdzić, że stelaż to rusztowanie, które utrzymuje materac i sprawia, że możliwy jest wygodny sen oraz komfort i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Do najważniejszych zalet dobrego stelaża można zakwalifikować następujące:

 • doskonale podpiera ciało użytkownika,
 • zapewnia stabilizację,
 • zwiększa komfort osoby śpiącej,
 • zapewnia wysoki poziom higieny, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza i wentylację materaca, co ma szczególne znaczenie dla alergików,
 • dopasowuje się do kształtu sylwetki,
 • pozwala na zachowanie sprężystości i elastyczności materaca,
 • wydłuża okres żywotności materaca.

Warto zaznaczyć, że jedynie odpowiedni stelaż do łóżka zapewni odpowiedni poziom twardości materaca. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup materaca i stelaża od tego samego producenta. Osoby, które zastanawiają się nad tym jaki stelaż pod materac wybrać, mogą poszukać odpowiednich modeli w sklepach stacjonarnych, na przykład w Bydgoszczy. Warto także zajrzeć na strony internetowe i zdecydować się na zakup stelaża od renomowanego producenta, takiego jak marka Hilding. Firma ta znana jest zarówno z materacy, jak i stelaży, a także akcesoriów do łóżka (na przykład ergonomicznych poduszek), a produkty marki Hilding dostępne są zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych (także tych sieciowych, na przykład BRW, IKEA, Agata Meble). W wielu miejscach można od razu znaleźć łóżko ze stelażem. Warto jednak pamiętać o tym, że stelaże do łóżka różnią się między sobą wieloma parametrami, a na takim produkcie (podobnie jak na materacu) nie należy oszczędzać.

Czym kierować się wybierając stelaż do łóżka?

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar do łóżka i materaca. Standardowa długość stelaża to 200 cm, natomiast jeśli chodzi o szerokość, to waha się ona od 80 centymetrów do nawet 200 centymetrów. W przypadku łóżek jednoosobowych szerokość stelaża zwykle wynosi od 80 do 120 centymetrów, natomiast jeśli chodzi o łóżka dla dwóch osób, to stelaż ma najczęściej szerokość od 140 do 180 centymetrów (czasami można znaleźć na rynku także jeszcze szersze modele). Oczywiście szerokość i długość podstawy powinna być taka sama jak wymiary materaca. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest materiał wykonania stelaża. W sklepach zdecydowanie przeważają stelaże drewniane, które mogą być wykonane na przykład z drewna bukowego, sosnowego lub brzozowego. Drewniane listewki w doskonały sposób amortyzują nacisk i sprawiają, że zapewniona jest wygoda, komfort i dobry sen. Niektóre stelaże dodatkowo powlekane są folią ochronną, która ma zapewniać jeszcze większa stabilizację. Decydując się na zakup stelaża, warto wziąć także pod uwagę inne czynniki:

 • stabilność modelu i jego elastyczność,
 • rodzaj stelaża, ze względu na sposób regulacji oraz materiał wykonania,
 • posiadany rodzaj materaca i łóżka,
 • możliwość personalizacji, na przykład regulowania listewek,
 • jakość modelu i renoma producenta.

Rodzaje stelaży do łóżka

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele rodzajów stelaży, a wśród najważniejszych typów wyróżnić można następujące:

 1. Stelaż typu ruszt, który jest najmniej popularnym rozwiązaniem i tego typu modele spotyka się zdecydowanie najrzadziej. Takie stelaże były popularne jeszcze kilkanaście lat temu, natomiast obecnie wyparły je nowocześniejsze modele. Stelaż typu ruszt mocowany jest pod drewnianej obudowy „na sztywno”. Wadą takiego rozwiązania są spore odległości między listewkami, przez co takie stelaże nie nadają się do materacy lateksowych lub termoelastycznych, natomiast zaletą jest dosyć niska cena.
 2. Stelaże elastyczne flex, które także zbudowane są z drewnianych listewek, jednak listwy są zamocowane do obudowy przy pomocy plastikowych kieszonek. W ten sposób listewki uginają się delikatnie i zapewniają wygodny i spokojny sen. Dodatkowo bardzo często w środku stelaża umieszczona jest specjalna regulacja twardości, co sprawia, że użytkownicy mają możliwość personalizacji. Stelaże elastyczne przejmują ciężar z materaca, dzięki czemu ten zostaje odciążony i przedłużona jest jego żywotność.
 3. Stelaże regulowane ręcznie, gdzie można regulować zarówno zagłówek, jak i podnóżek.
 4. Stelaże regulowane elektrycznie, uznawane za bardziej luksusowe i dodatkowo wygodne. Konstrukcję stelaża można ustawić elektrycznie, co jest bardzo komfortowe i proste w obsłudze. Daje to wiele opcji położenia się i idealnie sprawdza się w wielu przypadkach, na przykład u osób, które cenią wygodę lub u tych, którzy są chorzy i spędzają sporo czasu w łóżku. W sklepach można także znaleźć stelaże regulowane przy pomocy pilota.

Ciekawym modelem do łóżka pojedynczego jest stelaż Hilding Select Expert, czyli model składający się z 42 sprężystych listew zamocowanych w kauczukowych uchwytach 3D. Stelaż jest odporny na odkształcenia i bardzo wytrzymały. Dodatkowo możliwe jest manualne regulowanie wysokości zagłówka i podnóżka. Taki model świetnie sprawdzi się pod materac piankowy. Dla bardziej wymagających użytkowników odpowiedni będzie stelaż Select Moto marki Hilding, który regulowany jest w sposób elektryczny. Jest to produkt innowacyjny, który zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.