Zaznacz stronę

Wybierając materac do spania, nie zawsze zwracamy uwagę na jego grubość. Sprawdzamy, z czego zbudowany jest wkład materaca, jaki jest jego rozmiar, a także – ile kosztuje. Kwestia grubości materaca właściwie jest przez nas pomijana. Jaką grubość materaca wybrać, aby wygodnie nam się spało?

Dlaczego grubość materaca ma znaczenie?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: dlaczego grubość materacy jest ważna? Ponieważ zbyt niski materac może nie zapewniać wystarczającego podparcia dla kręgosłupa. Co więcej, jeśli w jego wypełnieniu znajdują się sprężyny, mogą nas uwierać. Spanie na takim materacu na pewno nie jest zdrowe! Szybko się o tym przekonamy, kiedy rano wstaniemy z bólem pleców.

Pamiętajmy jednak, że choć grubość materaca ma duże znaczenie, nie jest najważniejsza. Wybierając materac, powinniśmy również zwracać uwagę na:

 • rodzaj materaca – wyróżnia się materace kieszeniowe, multipocket, piankowe, lateksowe – wybór jest bardzo duży. To, jaki rodzaj materaca powinniśmy wybrać, zależy od naszych potrzeb i upodobań;
 • twardość materaca – producenci stosują zwykle czterostopniową skalę twardości. H1 oznacza materac miękki, H2 – średnio miękki, H3 – średnio twardy, a H4 – twardy. Rekomenduje się tym większą twardość materaca, im wyższa jest nasza waga. Nie jest to jednak reguła – niektórzy wolą spać na miękkim podłożu, mimo iż ich waga wskazuje na to, że powinni wybrać twardy materac i na odwrót;
 • jakość materaca – od jakości materaca zależy jego trwałość. Dlatego powinniśmy wybierać materace renomowanych producentów, takich jak Janpol. To czołowy polski producent materacy, który cieszy się niezmiennym uznaniem klientów;
 • rozmiar materaca – czyli nie tylko jego grubość, ale również długość i szerokość. Optymalna szerokość pojedynczego materaca to 90 cm, a podwójnego – 140-160 cm. Bez wątpienia im szerszy materac, tym bardziej komfortowy sen.

Wybierając materac, powinniśmy zwracać uwagę na szereg różnych czynników. Grubość materaca jest bez wątpienia jednym z nich. Zastanówmy się zatem, jak gruby materac do spania będzie dla nas odpowiedni.

Jaką grubość materaca do spania wybrać?

Wiemy już, że zbyt cienki materac nie zagwarantuje nam komfortu snu. Sprężyny wbijające się w ciało, kiedy przekręcamy się z boku na noc, nie są niczym przyjemnym. Moglibyśmy wobec tego powiedzieć, że problem grubości materaca dotyczy wyłącznie materacy sprężynowych. W materacach piankowych nie ma drucianych zwojów, więc tak naprawdę wystarczy kilka cm pianki, aby spało się nam wygodnie. Tak nie jest, ponieważ śpiąc na zbyt cienkim materacu z pianki, będziemy czuć się, jakbyśmy spali na podłodze.

Wobec tego jaką grubość materaca wybrać, aby było nam wygodnie?

 • materace sprężynowe (kieszeniowe lub multipocket) mają średnio 20-25 cm grubości. Są zbudowane ze sprężynowego wkładu (każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce) oraz warstw, które oddzielają sprężyny od ciała. Np. w materacu Nolli firmy Janpol zastosowano aż trzy rodzaje warstw:
  • piankę termoelastyczną, która reaguje na temperaturę ciała użytkownika i dopasowuje się do jego pozycji w trakcie snu, dając wrażenie otulenia,
  • piankę poliuretanową, elastyczną i wytrzymałą warstwę, która zapewnia również dobrą izolację termiczną,
  • piankę lateksową Ocean Blue, która pochłania ciepło i wilgoć, dzięki żelowym kapsułkom w swoim składzie;
 • materace piankowe mają średnio od 19 do 27 cm grubości. Mogą być zbudowane nawet z kilku rodzaju pianek, które zapewniają maksymalny komfort snu. Dobrym przykładem jest materac Janpol Sirona. W jego wkładzie znajdziemy sprężystą i odporną na odkształcenia piankę wysokoelastyczną, bardzo gęstą piankę Ultra oraz trwałą i wytrzymałą piankę poliuretanową. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zapobiega deformacji materaca;
 • materace lateksowe mają średnio 18-21 cm grubości. Np. materac Janpol Demeter ma 18 cm i gwarantuje spokojny sen, również dzięki zastosowaniu w nim 7 stref twardości. Dodatkowo materac ma specjalne profilowanie oraz nacięcia, które gwarantują jego odpowiednią wentylację.

Jakie są najpopularniejsze grubości materacy?

Czy można określić najpopularniejsze grubości materacy? Tak jak zaznaczyliśmy, grubość materaca zależy od jego budowy. Materace mogą mieć średnio od 18 do 27 cm grubości.

Powinniśmy pamiętać o tym, żeby dopasować grubość materaca do ramy łóżka. Materac ma zagłębiać się w ramie na minimum 3-4 cm. Powinien też wystawać ponad ramę łóżka – na wysokość minimum 4, maksimum 10 cm.

Biorąc pod uwagę wszystkie nasze wskazówki, na pewno wybierzesz odpowiednią grubość materaca do spania. Pamiętaj, aby zwracać uwagę również na pozostałe cechy materacy, a zagwarantujesz sobie komfortowy i zdrowy sen!