Zaznacz stronę

Nawet gdy zamierzamy trochę zaoszczędzić przy zakupie materaca, to tani materac nie powinien kojarzyć się nam z materacem niskiej jakości, który nie przyniesie dobrego snu i zdrowia. Ponieważ istnieją na rynku materace niedrogie, lecz jednak zachowujące wszelkie standardy dla tego rodzaju produktów, czasem nawet certyfikowane jako produkty medyczne. To, czy materac uznamy za tani, zależy wyłącznie od nas i naszych środków. Chcielibyśmy jednak zaprezentować kilka wspaniałych materacy, które każdy uzna za dostępne dla jego kieszeni.

Czym wyróżniają się tanie materace?

Jak ustalić „górne widełki” cenowe dla kategorii „tani materac”? Postąpimy w następujący sposób: zajmiemy się materacami najmniej kosztownymi, które jednak zachowują wysoką jakość i mogą być polecane, ale ich zakup nie będzie wymagał od nas wydania więcej niż 1000 PLN. Dodatkowym założeniem jest, że wszystkie przykłady tanich materacy dopasujemy do popularnego rozmiaru materaca 140×190. Zaczynijmy więc przegląd.

Tani materac 140×190 – tak naprawdę najtańszy, o którym można jeszcze sądzić, że wydanie na niego pieniędzy nie będzie ich stratą – to kieszeniowy, sprężynowy Janpol Klio. Przy cenie nieprzekraczającej 500 PLN otrzymujemy: 3 lata gwarancji, dobrej jakości sprężynki umieszczone w osobnych kieszeniach (ważne ze względu na nacisk punktowy), zadowalający system wentylacji (higiena przede wszystkim!). Jest to również najtańszy materac na rynku, który posiada certyfikowany status materaca medycznego – ten fakt decyduje o olbrzymiej atrakcyjności tego taniego materaca. Zdrowy sen gwarantowany.

Wśród tanich materacy 140×190 należy także wyróżnić Janpol Palma, którego cena jest wyznaczona na zaledwie około 800 PLN. Celowo wybraliśmy ten materac, ponieważ tańsze materace są zwykle typu sprężynowego, a Palma jest klasycznym materacem piankowym. To materac obustronny o dwóch twardościach – wybór twardości zależy tylko od nas. Absolutną czystość użytkownicy mogą zapewnić sobie w każdej chwili, ponieważ materac ten nadaje się do prania. W jego budowie użyto zadowalającej jakości pianki wysokoelastyczne, które są ponadto łączone z warstwami pianek bardziej gęstych. Efektem jest prawdziwy komfort snu i profilaktyka zdrowotna (szczególnie dla kręgosłupa). 5 lat gwarancji dla tak taniego materaca należy uznać za ofertę bardzo dobrą.

Jakie typy i rozmiary tanich materacy wybierane są najchętniej?

Więc jaki tani materac nas nie rozczaruje? Jaki rozmiar taniego materaca będzie dla nas odpowiedni? Kilka słów o tym. Zaczniemy od drugiego pytania.

Materac 140×190 jest powszechnym standardem rozmiaru materaca dla dwóch osób. Jeżeli na materacu sypiają dwie osoby i rozmiar łóżka na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wielkość osiągała nawet 200×200 – to już bardzo rozległe łoże. Dla osób śpiących w pojedynkę zwykle wystarcza szerokość około 90 cm. Rozmiar materaca dobieramy do wymiarów naszego ciała – to pierwsza zasada. Oczywiście pojawią się wtedy różnice indywidualne, ale nawet wśród dobrych, tanich materacy, obsługiwane są wszystkie rozmiary.

A najczęstszym typem taniego materaca będzie materac sprężynowy (kieszeniowy albo multipocket) – o cenie decyduje łatwość procesu produkcyjnego. Lecz wśród niedrogich materacy znajdziemy także materac visco 140×190 (visco to nowa pianka powstała jako efekt badań agencji NASA), inne materace piankowe, ale też modele hybrydowe i lateksowe. Ograniczony budżet nie ogranicza wyboru typu materaca.

Kiedy warto zdecydować się na zakup taniego materaca?

To wbrew pozorom dobre pytanie, ponieważ nie chcemy przy zakupie tanich materacy rezygnować z jakości. Warto się zastanowić nad nieco droższymi modelami, gdyż materac kupujemy na lata, a stawką jest przecież nasze zdrowie i komfort. Ale można wskazać co najmniej na jedną znakomitą firmę, która oferuje materace tanie, przy tym najwyższej jakości. To szwedzki Hilding, którego logo na produkcie oznacza prawie wiek aktywnej działalności wytwórczej oraz spełnianie wszelkich kryteriów kwalifikujących jego materace do materacy klasy premium. W Polsce mamy to szczęście, że ten legendarny producent eksportuje do nas materace bez większych kosztów (ze Szwecji), ale Hilding zaopatruje we wspaniałe leżyska przecież cały świat.

Warto pamiętać o tych sprawach, kiedy zdecydujemy się na zakup nowego materaca i będziemy chcieli zakupić model nieco tańszy. Pamiętajmy: tani materac nie znaczy „materac do wyrzucenia za rok”. W tej klasie także znajdziemy naprawdę dobre produkty (Hilding obecnie wyznacza na tym polu normy).

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl