Zaznacz stronę

Wśród licznych grup i typów materacy istnieje także ta najbardziej szczególna: materace lecznicze. Materace te wyróżniają się pod wieloma względami. Ich przeznaczeniem jest nie tylko dobry sen. Materace lecznicze są wyrobami medycznymi, muszą uzyskać trudno dostępne certyfikaty, a ich użycie jest kontrolowane przez instytucje zatwierdzające spełnianie norm. Bo przecież chodzi o zdrowie – materace lecznicze mają także za zadanie przynieść ulgę choremu, sprawić, że szybko wróci do formy, być mu pomocne w procesie odzyskiwania zdrowia.

Materac leczniczy – co to jest?

Materac leczniczy jest przede wszystkim nieocenioną pomocą dla wielu osób, które mogą cierpieć lub być narażone na różnorodne schorzenia, głównie związane z ortopedią. Najczęściej są wykorzystywane jako materace na chory kręgosłup, jednak w tym nie wyczerpuje się ich przydatność. Czas każdej rekonwalescencji skraca się, gdy osoba z dolegliwościami używa leczniczego materaca. Chorzy długotrwale obłożni są chronieni przed odleżynami, bóle pleców, stawów, związane z nieprawidłową postawą, znikają szybciej, gdy zapewnione jest odpowiednie podłoże i podparcie. Ma to także znaczenie profilaktyczne, ponieważ materac leczniczy zapewnia właściwe ułożenie ciała. Także dysfunkcje układu krążenia mają tendencję do osłabiania się, gdy śpimy na materacu leczniczym.

Przeznaczenie jest więc prozdrowotne. Inną sprawą jest, że materace lecznicze posiadają status wyrobu medycznego. Znaczy to, że przeszły laboratoryjne testy, spełniły normy i są opatrzone certyfikatem. O wymaganych kryteriach powiemy jeszcze w dalszej części artykułu.

Co odróżnia materac leczniczy od zwykłego materaca?

Różnica jest niezwykle istotna. Otóż materace lecznicze zaliczają się do grupy wyrobów medycznych. Oznacza to, że musiały przejść wiele testów i uzyskać aprobatę medycznych środowisk badawczych. Posiadają certyfikaty gwarantujące najlepsze własności użytkowe i spełnianie przez nich celów prozdrowotnych.

Certyfikat wyrobu medycznego dla materaca nie jest łatwo zdobyć i osiągają go wyłącznie najlepsi wytwórcy (szczególnie należy wskazać na doskonałe materace produkowane przez Hilding). Zwykły materac służy do spania. Materac leczniczy oprócz tego posiada udowodniony wpływ prozdrowotny na nasze stawy, mięśnie, układ kostny, układ krążenia, ponadto zapewnia ochronę przed powstawaniem odleżyn i jest absolutnie higieniczny (oraz antyalergiczny). Z założenia ma być powierzchnią dogodną nie tylko dla zdrowego snu, lecz także ułatwiającą proces rehabilitacji i działającą profilaktycznie.

Jak materac leczniczy pomaga w leczeniu kręgosłupa?

Współczesna ortopedia jest wysoko rozwiniętą gałęzią medycyny. Niektórzy będą potrzebowali profilaktyki zmian zwyrodnieniowych lub oczekują ulgi w chorobach mięśniowo-nerwowych, inni leczą kontuzję, ortopedia zajmuje się także operacjami korygującymi nieprawidłowości w budowie szkieletu, szczególnie kręgosłupa.

Materac na chory kręgosłup jest prawdziwym błogosławieństwem dla zbolałego, dotkniętego deformacją lub chorobą neurologiczną kręgosłupa. Przynosi prawdziwą ulgę cierpiącym ludziom i pomaga im wrócić do zdrowia. Dobry materac na ból kręgosłupa jest tak naprawdę wymogiem potwierdzanym przez lekarzy, jeśli schorzenie ma zostać zwalczone. Jak wiele godzin w ciągu doby spędzamy w pozycji leżącej? Wiele. A osoba z chorym kręgosłupem musi mieć przez cały czas zapewnione odpowiednie podtrzymywanie, podparcie, korekcję, stabilną pozycję ciała, aby jej schorzenie nie pogłębiło się.

Jaki materac na bóle kręgosłupa moglibyśmy zaproponować? Jaka jest cena materaca na kręgosłup? Za najlepszego producenta powszechnie uchodzi szwedzka firma Hilding, która niedługo będzie świętować 100 lat tradycji tworzenia doskonałych materacy, a jej materace lecznicze są wysokiej próby wyrobami medycznymi.

Na przykład w modelu Hilding Makarena spotykamy rozwiązania polecane przez profesjonalnych fizjoterapeutów. Cena tego materaca to nieco ponad 2000 zł. Otrzymujemy produkt doskonały, którego skutki prozdrowotne nie tylko są warte ceny, ale znacznie przewyższają wartością pieniądze zainwestowane w nasze zdrowie. Konstrukcja materaca jest sprężynowo-kieszeniowa – każda opracowana autorsko przez Hilding sprężyna działa niezależnie, co daje najlepsze rezultaty w rozkładaniu na powierzchni materaca masy ciała. To nie wszystko. Materac jest hybrydowy. To rzadkie i z punktu widzenia pytania: „Jaki materac na bóle kręgosłupa wybrać?”, przynoszące najlepsze rezultaty połączenie pianek termoaktywnych, lateksowych i sprężyn. Ten materac pozwala na komfortową rehabilitację.

Zaleceniem lekarzy w przypadku chorego kręgosłupa jest zmiana miejsca spania – materac na kręgosłup Hilding Salsa stanowi całokształt tego, co możemy zrobić w sprawie zapewnienia sobie idealnego podłoża na spoczynek. Trudno osiągnąć lepsze rezultaty prozdrowotne, jak te wynikające z badań i doświadczenia Hilding. Status wyrobu medycznego klasy pierwszej już wystarczy za dowód. Ten materac możemy mieć już w cenie około 1300 zł, ale ulga dla naszych pleców stanie się wyraźnie odczuwalna już po pierwszej nocy przespanej na tym materacu. Zastosowanie zaawansowanych pianek, także termoelastycznych, obiektywnie wspomaga prawidłową postawę, subiektywnie skutkuje wyczuwalnym przeżyciem komfortu. Jak to zwykle bywa w przypadku materacy Hilding, otrzymujemy aż 15 lat gwarancji na ten twardy materac na ból kręgosłupa, który inteligentnie reaguje na ciepłotę ludzkiego ciała i nacisk punktowy.

Jakie materace medyczne Hilding wybrać?

Oprócz wyżej wymienionych materacy, Hilding dysponuje całą gamą wspaniałych modeli. Każdy materac Hilding można zarekomendować. Na pewno możemy polecić typy Fandango, Pasodoble, Rumba – to nazwy tańców, równocześnie słowa określające rodzinę materacy leczniczych Hilding. Ponieważ żaden z tych produktów nie ma wad, wszystkie te materace są zaprojektowane i wyprodukowane na najwyższym poziomie jakości – o wyborze przesądzić tu muszą preferencje osobiste.

Jaki certyfikat powinien posiadać materac leczniczy?

Spośród kilku liczących się w Europie instytucji wydających certyfikaty wyrobów medycznych, dla materacy szczególnie ważny jest certyfikat przyznawany przez szwajcarski ośrodek AEH. (Z tego certyfikatu korzysta między innymi Hilding). Zanim materac stanie się leczniczy, czyli przed certyfikowaniem, badane są różne jego właściwości. Przeprowadza się testy ergonomii, sprawdza się, czy materac w każdych warunkach zachowuje higieniczność. Odpowiedniość między ciałem osoby leżącej na materacu leczniczym i samym materacem musi być pełna. Gdy widzimy znaczek AEH na materacu, wtedy możemy być pewni, że produkt nigdy nie zajmie się grzybem, będzie zapobiegał skutecznie namnażaniu się drobnoustrojów. Szczegółowym testom zostają też poddane własności określane jako „klimatyczne”, czyli wentylacja materaca, jego reakcje na wilgoć, itd.

A więc jaki materac do spania na kręgosłup wybrać? Nawet zdrowym ludziom, ze względu na profilaktykę, polecamy materace lecznicze. Osoby ze schorzeniami niekiedy wymagają wręcz materacy medycznych. Dla niektórych może być to kwestia komfortu, dla innych konieczność w przyspieszeniu procesu powrotu do zdrowia.