Zaznacz stronę

Wybór odpowiedniego materaca ma zasadnicze znaczenie jeśli mówimy o jakości naszego odpoczynku, który przekłada się na to, jak na co dzień funkcjonujemy. Jeśli zapewnimy organizmowi odpowiednie warunki do regeneracji, możemy być pewni wysokiej wydajności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Aby tak się jednak stało niezbędne jest zadbanie o podstawowe elementy wpływające na higienę snu, w tym właśnie zakup optymalnego materaca.

Materac piankowy czy lateksowy – który wybrać?

Większość z nas wybierając materac nie posiada odpowiedniej wiedzy, która pomogłaby nam zakupić idealny materac. Z tego powodu stajemy przed sporym dylematem, ponieważ producenci oferują bardzo wiele różnego rodzaju produktów. Na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupu? Jaki materac wybrać, żeby wypoczywać w komfortowych warunkach? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań!

Wygodny materac na dobry sen

Nie sposób przecenić wpływu snu na nasze codzienne życie. Szacuje się, że większość osób do prawidłowej regeneracji ciała oraz umysłu potrzebuje od 6 do nawet 9 godzin snu w ciągu doby. Oznacza to, że niemal każdy spędza w łóżku przynajmniej jedną trzecią swojego życia, a w wielu przypadkach z materaca korzystamy przez znacznie dłuższy okres czasu. Na to, czy sen jest dobry, wpływa jednak nie tylko jego długość, ale przede wszystkim jakość. To dlatego tak istotnym elementem w każdym domu czy mieszkaniu jest miejsce, w którym wypoczywamy po ciężkim dniu pracy. Wybór odpowiedniego materaca pozwala na całkowitą regenerację ciała, a wstając rano czujemy się jak nowo narodzeni, co prowadzi do wyższej wydajności, energii oraz świetnego samopoczucia.

Dlaczego materac jest tak ważny?

Komfortowy materac to taki, który pozwala naszemu ciału odpocząć. Mowa nie tylko o osobach, które na co dzień wykonują pracę fizyczną, ale także umysłową, przesiadując na przykład w biurze wiele godzin w tej samej pozycji. Jeśli ktoś pyta więc, jaki materac wybrać, nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć, że taki, który posiada dużą liczbę punktów podparcia, a więc odciąża poszczególne partie naszych mięśni, stawów, a przede wszystkim kręgosłup. Jest to ważne zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Dobrze dobrany materac sprawi, że zminimalizujemy ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych.

Materac piankowy vs. lateksowy

Producenci oferują obecnie wiele modeli materaców, które różnią się między sobą przede wszystkim budową i zastosowanymi wewnątrz mechanizmami. Mamy więc wybór na przykład między materacami sprężynowymi, hybrydowymi, piankowymi, a także lateksowymi. Modny jest również materac składany. Jest to oczywiście bardzo ogólny podział, ale produkty te należą od lat do najpopularniejszych wśród klientów. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, który wybrać: materac piankowy czy lateksowy? W dalszej części artykułu skupimy się więc na charakterystyce i zastosowaniu w praktyce obu produktów, ponieważ zarówno pierwszy, jak i drugi jest wart uwagi i nie bez powodu cieszy się sporym zainteresowaniem.

Dla kogo przeznaczone są materace piankowe i jaka jest ich charakterystyka?

Materac piankowy to od dawna jeden z najbardziej atrakcyjnych typów. Materace piankowe różnią się od siebie rodzajem zastosowanego wkładu. W tym obszarze można wyróżnić piankę zwykłą, wysokoelastyczną oraz termoelastyczną. Każda z nich posiada nieco inne cechy, ale łączy je jedno – zapewnienie ogromnej wygody użytkownikowi. Materace piankowe są bowiem niezwykle elastyczne i naturalnie dostosowują się do ciała osoby leżącej. Mówi się nawet, że “zapamiętują” one kształt sylwetki, ponieważ są w stanie zapewnić bardzo wiele punktów podparcia, a to przekłada się na wysoki stopień regeneracji całego organizmu. Pianka wysokoelastyczna oraz termoelastyczna to nowoczesne i wytrzymałe tworzywo, które zapewnia wysoką cyrkulację powietrza, a jednocześnie – szczególnie w zimne noce – utrzymuje odpowiedni poziom temperatury.

Dla kogo przeznaczone są materace lateksowe i jaka jest ich charakterystyka?

Materace lateksowe natomiast są wyposażone w nieco inny rodzaj tworzywa, które produkowane jest z mleczka drzew kauczukowych. Materac lateksowy podobnie jak piankowy jest bardzo sprężysty i wygodny, ale różnica między nimi polega w dużej mierze na właściwościach materiału, którym są wypełnione. Oba są oczywiście przyjazne dla człowieka i korzystnie wpływają na zdrowie. Pianka lateksowa ma jednak o wiele więcej właściwości antyalergicznych i antybakteryjnych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się u osób, które cierpią na tego typu dolegliwości. Sam lateks jest także tworzywem nieco twardszym, a więc materace nim wypełnione mogą użyć w szczególności pary czy osoby cięższe.

Jaki materac dla niemowlaka?

Wybierając materac dla dziecka, na przykład materac 120×60, stoimy przed sporym wyzwaniem, ponieważ musimy zadbać o każdy szczegół, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Z jednej strony musi posiadać jak najwięcej prozdrowotnych właściwości, z drugiej nie być zbyt twardy. Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie złotego środka. Wielu klientów decyduje się w takiej sytuacji albo na miękki materac lateksowy, albo na materac z pianki wysokoelastycznej, który jest niezwykle lekki, zapewnia optymalną wentylację, a także odpowiednią ergonomię. Warto zwrócić uwagę na to, aby materac dla dziecka był stworzony z możliwie jak największej ilości naturalnych i ekologicznych materiałów.

Na co zwrócić uwagę kupując materac?

Każdy model ma swoje zalety oraz wady, dlatego tak ważne jest określenie, na czym nam przede wszystkim zależy i dopasowanie materaca według tych wymagań. Oczywiście istnieją aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę takie jak dokładny wymiar materaca, jego grubość, stopień twardości, liczba warstw, rodzaj zastosowanego materiału, jakość wykonania itp. Każdy z tych detali połączone razem tworzą bowiem unikalny produkt, ale osobno decydują o tym, jakie cechy będzie posiadać. Kluczowym kryterium jest to, kto będzie użytkować dany materac. Inny wybierzemy bowiem dla dziecka, inny dla osoby dorosłej, a jeszcze inny do łóżka małżeńskiego. Szeroka oferta sprawia jednak, że każdy klient powinien znaleźć produkt odpowiadający jego preferencjom. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc dokładnie przyjrzeć się jak największej liczbie modeli.

Jak zweryfikować właściwy dobór materaca?

W większości przypadków, jeśli dobrze przemyślimy swój wybór, będziemy zadowoleni z zakupu. Prawda jest bowiem taka, że o tym, czy dobrze dobraliśmy materac przekonamy się dopiero w praktyce. Warto więc w szczególności postawić na produkty zaufanych oraz sprawdzonych marek takich jak na przykład Hilding. To doświadczony producent, który posiada nie tylko szeroki asortyment, ale także mnóstwo pozytywnych rekomendacji ze strony samych klientów. Hilding łączy w swoich produktach niezwykłą precyzję i jakość wykonania, nowoczesność, ciekawe wzornictwo, ergonomię, a także świetne i w większości przypadków naturalne, a więc przyjemne dla człowieka, ale i przyjazne środowisku materiały.

Polecane materace producenta Hilding

Marka Hilding zapewnia bardzo bogaty asortyment jeśli chodzi o materace piankowe oraz lateksowe i to zarówno w standardowych (między innymi materac piankowy 160×200), jak i mniej popularnych rozmiarach. Ponadto, każdy model posiada kilka poziomów twardości, dzięki czemu klient może całkowicie dostosować materac do swoich uwarunkowań zdrowotnych. Wśród materaców lateksowych króluje Hilding Melody, który posiada aż 7 stref twardości, zapewnia dobrą wentylację, a także jest niezwykle wytrzymały. Na uwagę zasługują poza tym materace wysokoelastyczne (na przykład Boogie czy Modern) oraz materace  termoelastyczne (Hilding Rumba oraz Salsa) charakteryzujące się optymalnym oporem na nacisk. Materace Hilding można polecić każdemu, kto ceni komfort wypoczynku, a także zależu mu na własnym zdrowiu i to przede wszystkim w perspektywie długoterminowej.