Zaznacz stronę

Trudności w usypianiu, częste wybudzanie się oraz problem ze znalezieniem wygodnej pozycji, negatywnie odbijają się na naszym samopoczuciu. Podpowiadamy jak w naturalny sposób wesprzeć swój organizm i zapewnić mu zasłużony, nieprzerwany wypoczynek.

Dlaczego sen jest bardzo ważny i ile należy spać?

Podczas snu nasze ciało odpoczywa, regeneruje się, nabiera energii, a mózg odbudowuje swoje komórki. Układa on i utrwala przyswojone informacje, z którymi zetknął się w ciągu dnia, a także wyłapuje śmieci, których można się pozbyć. Sen pozwala na regenerację psychofizyczną, rozluźnia mięśnie, reguluje gospodarkę hormonalną, neuronalną oraz energetyczną.

Niedobory snu powodują dekoncentrację, spadek kondycji, kreatywności, zdolności zapamiętywania i logicznego myślenia. Brak wystarczającej dawki wypoczynku może zaburzać właściwy rozwój, szczególnie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Destabilizacja równowagi hormonalnej, może w efekcie powodować problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Brak snu, to także osłabiona odporność, chroniczne zmęczenie, apatia, rozdrażnienie, zaburzenia lękowe, a nawet depresja. Osoby, które śpią zbyt mało, narażają się na wiele chorób przewlekłych, które mogą komplikować, a nawet skracać ich życie.

Zaleca się, by dorosły człowiek spał 7-9 godzin na dobę.

Jak szybko zasnąć? – domowe sposoby na sen

Jeżeli zauważyłeś, że wydłużył się ostatnio czas, w którym usypiasz. Wiercisz się w łóżku, przewracasz z boku na bok, na pewno zacząłeś się już zastanawiać, co pomaga na sen? W pierwszej kolejności wypróbuj domowe sposoby na bezsenność.

Przede wszystkim wyeliminuj wieczorem nadmiar bodźców. Rozkojarzony umysł potrzebuje znacznie więcej czasu na wyciszenie się. Co najmniej 1 h przed położeniem się do łóżka, nie zaglądaj w telefon, tablet, nie otwieraj laptopa. Zrezygnuj też z telewizji. Nie kładź smartfona przy łóżku, jeśli wiesz, że będzie Cię rozpraszał. Najlepiej zostaw go w innym pomieszczeniu.
Zadbaj o przyjemną, relaksującą atmosferę. Weź ciepłą kąpiel, pozwól się mięśniom rozluźnić. Posłuchaj kojącej muzyki, przygaś światła, jeśli lubisz, zapal lawendową świecę. Aromaterapia to świetny naturalny środek na sen, stosowany już przez nasze prababcie. Wiele osób walczących z bezsennością, znajduje ukojenie w medytacji lub stosowaniu technik oddechowych.

Nie zapomnij dobrze przewietrzyć sypialnię i zostawić wszelkie zmartwienia za jej progiem. Leżąc w łóżku, nie analizuj swoich problemów, staraj się nie myśleć o niczym konkretnym.

Tym, co dobre na sen, są rytuały i stały rytm dnia. Gdy przyzwyczaisz swój organizm do tego, że o konkretnej godzinie przychodzi pora na wypoczynek, łatwiej będzie mu to zaakceptować.

Sprawdzone naturalne środki na sen, to także zioła, które pomogą Ci się wyciszyć. Kubek ciepłej melisy ukoi Twoje nerwy.

Czy materac i łóżko wpływają na dobry sen?

Żadne cudowne sposoby na sen nie pomogą, jeśli przyczyną Twoich problemów jest niewygodne posłanie.

Duże łóżko z dobrze dobranym materacem to podstawa do pełnowartościowego wypoczynku nocnego. Niezwykle istotne jest bowiem, by zapewnić sobie właściwą pozycję podczas snu. Kręgosłup musi być dobrze podparty, a mięśnie rozluźnione. Tylko wówczas masz szansę uzyskać pełne odprężenie. Spięte, czy nienaturalnie wygięte plecy utrudniają usypianie, a także przyczyniają się do częstych pobudek. Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie materaca dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiedni stopień twardości i rodzaj wypełnienia, mogą się okazać kluczem do sukcesu.Wszystkie te potrzeby rozumie producent materacy Hilding. W swojej ofercie posiada modele 7-strefowe ze sprężynami kieszeniowymi, z pianki termoelastycznej, która przyjemnie otula ciało, a także hybrydowe i nawierzchniowe, dla śpiących na kanapie.

Rama łóżka jest kwestią drugorzędną. Koniecznie zadbaj jednak, by była stabilna. Nie może się chwiać, ani skrzypieć przy każdym Twoim ruchu. Warto też zwrócić uwagę na jego wysokość. Szczególnie narażeni na dyskomfort są alergicy, którym kurz z dywanu będzie utrudniać swobodne oddychanie. Z tego samego powodu koniecznie trzeba dbać o higienę pościeli oraz materaca. Dobrze, by posiadał on zdejmowany pokrowiec, który możesz wyprać w pralce. Żadne roztocza nie zakłócą Twojego snu.

Jakie są inne sposoby na zapewnienie sobie dobrego snu?

Walcząc z bezsennością, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia i zawartości lodówki. Zbilansowana dieta oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu to kolejne punkty do udanego wypoczynku nocnego. Pilnuj spożywania posiłków w regularnych godzinach. Kolację zjedz najpóźniej 2 h przed snem. Posiłek ten nie może być ciężkostrawny, by nie organizm nie musiał trawić na zwiększonych obrotach.

Jakie są objawy bezsenności?

O bezsenności mówimy wówczas, gdy dana osoba pomimo usilnych starań nie potrafi zapewnić swojemu organizmowi wystarczającej dawki nocnego wypoczynku. Trudności z usypianiem, niespokojny sen, rzucanie się, koszmary nocne, częste wybudzanie, które trwają przez kilka tygodni, mogą zostać zdiagnozowane jako bezsenność.

Jej konsekwencją jest osłabienie, rozdrażnienie, problemy ze skupieniem uwagi, bóle głowy, senność, drażliwość, brak energii, spadek zdolności zapamiętywania, apatia.

Jakie mogą być przyczyny problemów ze snem?

Aby zastosować najlepsze dla siebie sposoby na spanie, powinieneś postarać się dowiedzieć, gdzie leży przyczyna Twoich kłopotów. Może to być niewygodna kanapa, zbyt wysoka temperatura, nieprawidłowa dieta, brak ruchu, stres, ale także poważniejsze dolegliwości zdrowotne, zaburzona gospodarka hormonalna, czy choroby o podłożu psychicznym.

Jeżeli uważasz, że Twoje łóżko jest idealnie do Ciebie dostosowane, Twoja dieta prawidłowa, do sypialni wchodzisz wyciszony i bezskuteczne okazują się wszystkie domowe metody na sen, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.