Zaznacz stronę

Codziennie zmagamy się z mniejszymi lub większymi wyzwaniami. Najczęściej odnoszą się do czynności, na które potrzebujemy dużo energii, którą skądś należy wziąć. Ludzkim odpowiednikiem ładowarki jest zdrowy i spokojny wypoczynek. A czym on się charakteryzuje oraz jaką rolę odgrywa tutaj prawidłowa higiena snu? 

Czym jest higiena snu? 

O zdrowym wypoczynku mówimy wtedy, gdy rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Wówczas nasze ciało oraz umysł funkcjonują w prawidłowy sposób, niezależnie od wyzwań, jakie czekają nas w ciągu dnia. Tego rodzaju sen wyróżnia się trzema czynnikami:

  • wysoką jakością,
  • odpowiednią długością,
  • prawidłową głębokością.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że o zdrowy sen można zadbać, chociażby przez właściwą higienę snu. Co to znaczy? Otóż higiena snu stanowi zbiór norm, zachowań i zasad, których przestrzeganie w korzystny sposób wpływa na sen. A do czego się odnosi?

Podstawowe zasady higieny snu

Najważniejszą kwestią, jaką porusza higiena snu, jest odpowiednie skomponowanie łóżka. Oznacza to, że przy wyborze poszczególnych akcesoriów sypialnianych, należy wziąć pod uwagę osobiste potrzeby oraz preferencje. Dotyczy to poduszki, kołdry oraz materaca do spania. Ostatni czynnik jest o tyle ważny, iż odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację sylwetki. Co więcej, to właśnie dzięki niemu możemy się w prawidłowy sposób wyspać, a nasze mięśnie – regenerować. Do innych, ale również podstawowych zasad higieny snu zalicza się:

  • unikanie drzemek w ciągu dnia i substancji pobudzających wieczorem,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • spożywanie lekkostrawnej kolacji.

Jak urządzenia elektroniczne wpływają na jakość snu? 

Wiele mówi się o tym, jak to urządzenia elektroniczne zmniejszają jakość snu. Jednak, skąd to wynika? Telefony, tablety czy laptopy emitują niebieskie światło. Jest to światło widzialne o wysokiej energii i może być także emitowane przez słońce czy energooszczędne oświetlenie. Nadmierna ekspozycja na nie, zwłaszcza w godzinach wieczornych prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie oraz regenerację. Prowadzi to do trudności z zasypianiem, a także często odpowiada za skrócony wypoczynek. Brak zdrowego snu może nieść za sobą fatalne konsekwencje, które wiążą się nie tylko z nieprawidłową regeneracją mięśni, ale także pogorszeniem się kondycji fizycznej i psychicznej. Właśnie dlatego jedną z zasad higieny snu jest również niekorzystanie z tego rodzaju urządzeń minimum godzinę przed położeniem się do łóżka.

Zdrowy sen ma wpływa na wiele aspektów naszego życia. Przede wszystkim daje nam energię i siły do codziennego funkcjonowania, dzięki czemu możemy realizować się zawodowo oraz spełniać swoje marzenia. Z uwagi na to, warto już dziś o niego zadbać!