Zaznacz stronę

W dzisiejszych czasach wyróżnia się wiele sposobów na relaks. Możemy udać się do spa, na masaż lub po prostu urządzić sobie relaksujący wieczór. Każdy z tych czynników koi nasze nerwy, tym samym umożliwiając szybkie zasypianie oraz wysokiej jakości wypoczynek. Jednak równie dobrze możemy zadbać o domową aromaterapię!

Czym jest aromaterapia oraz olejki eteryczne? 

Aromaterapia to jedna z gałęzi medycyny naturalnej, która coraz szybciej się rozwija. Wykorzystuje substancje oddziałujące na nasze zmysły, takie jak olejki eteryczne, przez co korzystnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Występują w wielu roślinach i stanowią mieszankę lotnych, organicznych związków chemicznych. Charakteryzują się intensywnym zapachem i wyjątkowymi właściwościami. Mogą pobudzać, uspokajać, działać relaksująco lub przeciwbólowo. Z uwagi na to, coraz częściej są wykorzystana w różnego rodzaju produktach do aromaterapii, które możemy kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Jak może przebiegać aromaterapia? 

Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie aromaterapii. Do jednych z najpopularniejszych zaliczyć można rozpylanie olejków eterycznych za pomocą nebulizatora. Jest to urządzenie, które zamienia je w aromatyczną mgiełkę bez podgrzewania czy rozproszenia w wodzie. Oznacza to, że wykonujemy wówczas 100% jego potencjału. Oprócz tego możemy postawić na:

  • świece zapachowe, kadzidła,
  • woski zapachowe,
  • kominki i podstawki.

Każdy rodzaj wykorzystania olejków eterycznych jest dobry. Różnią się one jednak między sobą długością działania, skutkami ubocznymi oraz intensywnością zapachu. Jednak mimo to, warto postawić na domową aromaterapię, np. w sypialni. Dlaczego?

Domowa aromaterapia w sypialni

Za najbardziej pożądane zapachy  sypialni uznaje się jaśmin, róże oraz drzewo sandałowe. Stanowią one słodkie, odurzające oraz egzotyczne zapachy, które tworzą romantyczny nastrój. Jednak aromaterapię zazwyczaj stosuje się w celu uspokojenia zszarganych nerwów, szybkiego zaśnięcia lub spokojnego przespania całej nocy. Świetnie sprawdzą się tutaj takie zapachy, jak rumianek, lawenda czy drzewo sandałowe. Pamiętajmy jednak, że dają one pożądany efekty tylko, jeśli w naszej sypialni znajduje się wysokiej jakości łóżko, które składa się z materaca do spania. Element ten jest o tyle ważny, iż odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Jest to możliwe z uwagi na wyjątkowe właściwości oraz budowę, dzięki czemu jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała. Gwarantuje to prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki, przez co mięśnie mogą się zregenerować we właściwy sposób.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Oznacza to, że warto czas ten poświęcić na zdrowy sen, który umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia!