Zaznacz stronę

Efektywny wypoczynek pozwala nam w jak najkrótszym czasie zregenerować swoje ciało. Odnosi się to do zdrowego snu, który wyróżnia się trzema czynnikami – wysoką jakością, odpowiednią głębokością oraz właściwą długością. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele sposobów, aby się efektywnie wyspać. Jakich? 

Po pierwsze – odpowiedni klimat w sypialni

Aranżacja sypialni czy dodatki w znaczący sposób wpływają na wypoczynek. Zatem postarajmy się stworzyć jak najbardziej relaksująca atmosferę, która wyciszy nas przed snem.

Po drugie – wygodne łóżko

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Powinno się ono składać z kołdry, poduszki oraz materaca do spania. To właśnie on gwarantuje zdrowy i spokojny sen, gdyż gwarantuje prawidłowe wsparcie kręgosłupa. Odpowiadają za to liczne cechy oraz budowa.

Po trzecie – ograniczenie substancji pobudzających

Kofeina, jaką zawiera kawa, pobudza organizm. Z uwagi na to, nie zaleca się pić jej w godzinach wieczornych, gdyż negatywnie wpływa to na jakość i długość snu.

Po czwarte – kolacja

Mówi się, że dobre śniadanie daje energię na cały dzień. Jak się okazuje, lekkostrawna kolacja, zjedzona na 3 godziny przed snem pozytywnie wpływa na jakość i długość naszego snu. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż nic nie zalega nam w żołądku.

Po piąte – aktywność fizyczna

Już umiarkowana aktywność fizyczna może znacząco poprawić jakość snu. Jednak przede wszystkim zmęczenie gwarantuje nam głęboki i długi sen, a także skraca czas zasypiania.

Po szóste – wieczorny relaks

Wieczorny relaks umożliwia nam odprężenie się i zrelaksowanie, dzięki czemu możemy szybciej zasnąć. Można tutaj postawić na książkę, muzykę czy domowe spa.

Po siódme – brak urządzeń elektronicznych

Urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny. Oznacza to, że powinniśmy z nich zrezygnować minimum na godzinę przed snem.

Każdy z nas przeznacza na sen ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Sen stanowi kluczowy czynniki do prawidłowego funkcjonowania, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym, dlatego już dziś warto zadbać o jego jakość i efektywność.