Zaznacz stronę

Obecnie coraz częściej ludzie wybierają styl eko. Uwzględnia on umiłowanie natury oraz troskę o środowisko. Jednak pojęcie to może być rozumiane na dwa sposoby – styl eko jako sposób na życie oraz styl eko jako jeden z typów aranżacji wnętrzarskiej. Na szczęście nie musimy się długo zastanawiać, co nas interesuje – ten artykuł porusza obie kwestie!

Jak żyć eko?

Wiele osób chce żyć bardziej ekologiczne, jednak obawia się zbyt wielu zmian. Jak się okazuje, tutaj nie chodzi o radykalne różnice czy większe wydatki. O środowisko można dbać na wiele sposobów – zarówno w domu, jak i poza nim! A o jakich nawykach umożliwiających prowadzenie ekologicznego życia warto pamiętać?

Eko nawyki w kuchni

Każde pomieszczenie w naszym domu ma określoną funkcję. Jednak, czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak poszczególne nawyki wpływają na środowisko? Aby żyć eko, warto zacząć od zastanowienia się, co możemy zrobić. W kuchni najlepiej używać wody z mycia warzyw i owoców do podlewania roślin. Dobrym pomysłem będzie używanie wielorazowych pudełek na żywność, niemarnowanie żywności czy używanie ręczników kuchennych zamiast jednorazowych ręczników. W przypadku zmywarki pakujemy tak, aby załadować ją do pełna oraz ustawiamy tryb eko.

Eko nawyki w łazience

W łazience jesteśmy w stanie ograniczyć ilość zużywanej wody, jak i produkowanych śmieci. Wystarczy tylko wybierać prysznic zamiast kąpieli oraz używanie ciepłej wody po praniu ręcznym do mycia podłóg. Ponadto możemy przerabiać stare ubrania na ścierki, przecinać opakowania po kosmetykach, aby wykroczyć je do końca czy wybieranie produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Eko nawyki w domowym biurze

Tutaj sprawa jest prosta – likwidujemy nadmiar niepotrzebnego papieru! Obejmuje to zdecydowanie się na e-faktury, skanowanie zamiast wydruków czy czytanie gazet lub czasopism w wersji elektronicznej. Jeśli natomiast nie możemy zrezygnować z papieru, to postarajmy się drukować dwustronnie, a zbędne kartki dawać dzieciom do rysowania. Warto także zastanowić się, jak niektóre rzeczy można przerobić, np. czy wiedzieliśmy, że z kawałka tektury można zrobić zakładkę?

Eko nawyki a elektronika

Prąd również należy oszczędzać. Obejmuje to gaszenie zbędnego światła oraz wymianę żarówek na energooszczędne świetlówki LED. Przed zakupem wybranego sprzętu warto także sprawdzić, czy jest on energooszczędny. Natomiast po ich zakupie zrezygnujmy z używania trybu stand by. Nie zapominajmy także o wybieraniu akumulatorków zamiast baterii!

Eko nawyki a zakupy

Tutaj przede wszystkim warto udać się do lokalnych rolników po ekologiczną żywność. Poza tym warto mieć ze sobą torby wielokrotnego użytku lub koszyka wiklinowego. Zastanówmy się także, czy nie lepiej kupić droższa rzecz, a wyróżniającą się wyższą jakością, przez co starczy nam zdecydowanie na dłużej. W wielu przypadkach warto także postawić na zakupy „z drugiej ręki”, które mogą dotyczyć m.in. książek, zabawek czy ubrań.

Sypialnia w stylu eko – o czym pamiętać?

Ekologiczny tryb życia może przenieść się także na charakter wnętrza. Co to oznacza? Jak się okazuje, trend eko kibicuje licznym rozwiązaniom, o których nawet byśmy nie pomyśleli! W przypadku sypialni stawiamy tutaj przede wszystkim na wpuszczenie natury do środka. Można to zrobić poprzez dobranie odpowiednich kolorów. Są to zielenie, brązy, beże, blade żółcie, rozbielone błękity czy złamane biele, czyli tzw. kolory ziemi. Nie może zabraknąć także wyraźnych nawiązań do świata przyrody, m.in. poprzez naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, rattan, wiklina, wełnę, bawełnę czy len. Można je także wykorzystać w licznych dodatkach i dekoracjach, tworząc unikalne ozdoby.

Materace ekologiczne Hilding – co je wyróżnia?

W odpowiedzi na współczesne trendy oraz w trosce o zmniejszenie śladu środowiskowego powstały wysokiej jakości materace ekologiczne Hilding dostępne na https://hilding.pl/. Poprzez ich zakup możemy w czynny sposób uczestniczyć w ochronie środowiska, gdyż do ich produkcji wykorzystano surowce najwyższej jakości w 100% recyklingowane. Można je ponownie przetworzyć, przez co jesteśmy w stanie realnie zminimalizować nadmierną produkcję odpadów w przyrodzie. Same produkty są trwałe, komfortowe i gwarantują zdrowy sen. Wynika to z unikalnych materiałów, takich jak:

  • pokrowiec EcoGreen,
  • pianka wysokoelastyczna HR Eco HighResilience Support,
  • pianka Eco+ HighResilience,
  • pianka termoelastyczną EcoThermal Visco,
  • pianka PureEco FlexiFoam.

Wygodne łóżko, czyli w jakie akcesoria sypialniane zainwestować?

Wygodne łóżko uwzględnia dodatkowo inne elementy wyposażenia, czyli akcesoria sypialniane. Znajdziemy je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak Senna Materace. Jednak, na co zwrócić uwagę i jaką funkcję one pełnią? Do najważniejszych akcesoriów sypialnianych zaliczyć można:

  • stelaż – odpowiada za wsparcie materaca, a także zwiększa wentylację wypełnienia oraz korzystnie wpływa na zwiększenie komfortu w czasie snu,
  • poduszka – to właśnie dzięki niej możliwe jest najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • kołdra – produkt ten odpowiada za właściwy komfort termiczny w czasie snu, a także przyjemne wrażenie otulenia,
  • pościel i prześcieradło – umożliwają one ochronę kołdry, poduszek i materaca przez niewielkim zabrudzeniem, jednak przede wszystkim pełnią funkcję ozdobną,
  • ochraniacz na materac – jego głównym zadaniem jest ochrona podłoża do spania przed zabrudzeniem czy zawilgoceniem.

Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy sen umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia Odpowiada za regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Właśnie dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie właściwe warunki do wypoczywania. Obejmuje to wybranie materaca oraz akcesoriów sypialnianych na podstawie osobistych preferencji.